لباس عروس و پارچه های آن
دیدگاه‌ها برای لباس عروس و پارچه های آن بسته هستند

یکی از به‌یادماندنی‌ترین روزهای زندگی هر دختر، روز عروسی اوست.

عروس و داماد برای این روز کارهای زیادی دارند که برنامه‌ریزی کنند و تقریبا می‌توان گفت لذت‌بخش‌ترین قسمت ماجرا، دوخت یا خرید لباس عروس است. لباس سفید و زیبایی که عروس در آن مانند فرشته‌ها به‌نظر می‌رسد. اما شاید بخواهید خودتان نوع پارچه و تزیینات لباس عروس را انتخاب کنید. این مطلب جذاب، همه اطلاعاتی را که برای انتخاب پارچه و تزیینات لباس نیاز دارین در اختیارتان قرار می‌دهد.

جنس پارچه لباس عروس

تقریبا از هر پارچه‌ای می‌شود برای دوختن لباس عروس استفاده کرد، اما بعضی پارچه‌ها محبوب‌تر و متداول‌تر هستند. به‌طورکلی، پارچه این پوشش که با رخت سپید شناخته شده است ، باید خوش‌دوخت باشد و زیبایی آن را به‌خوبی نشان بدهد. ضخامت و نوع پارچه به مدل لباس عروس بستگی دارد، اما معمولا برای عروسی‌های زمستان از پارچه‌های ضخیم‌تر و برای عروسی‌های تابستان از پارچه‌های نازک‌تر استفاده می‌شود.

محبوب‌ترین پارچه‌ها برای لباس عروس

ساتن

معمولا ساتن پای ثابت این پوشش زیبا است. ساتن نوعی پارچه ضخیم، براق و معمولا ساده است. به‌خاطر سنگین بودنش، اُفت خوبی دارد. به‌همین‌دلیل، هم در لباس‌های سنتی و هم در مدل‌های جدیدِ لباس عروس از آن استفاده می‌کنند. این پارچه برای فصل‌های سرد مناسب‌تر است.

ساتن مرلین

تافته

تافته هم مثل ساتن تا حدودی براق است، اما سبک‌تر و نرم‌تر از آن است. روی این پارچه کمی زبر است و وقتی حرکت می‌کنید صدای خش‌خش می‌دهد. برای لباس عروس پفی بسیار مناسب است.

ساتن استات

ارگانزا

ارگانزا که به حریر شیشه‌ای هم معروف است، مانند حریر نازک است اما افت ندارد؛ بنابراین برای پف‌دادن دامن عروس مناسب است. ارگانزا معمولا با هر پارچه‌ای به‌خوبی ترکیب می‌شود و به‌عنوان لایه‌ی رویی لباس و دامن عروس، دنباله لباس و شیفون عروس می‌توان از آن استفاده کرد.

پارچه ارگانزا لباس عروس

حریر شیفون

حریر شیفون شفاف، ظریف و نازک است اما براق نیست. معمولا در مدل‌های ساده از آن استفاده می‌کنند و برای فصل گرم مناسب‌تر است. این حریر به‌عنوان لایه رویی لباس استفاده می‌شود و ازآنجایی‌که براق نیست، بهتر است پارچه آستری آن از نوع براق مانند ساتن باشد.

 

ابریشم

ابریشم گران‌ترین و محبوب‌ترین پارچه برای لباس عروس است.

پارچه‌های ابریشمی معمولا به‌صورت ترکیبی از ابریشم و الیاف دیگر تهیه می‌شوند، اما ابریشم خالص زیباتر است. پارچه‌های ابریشمی لطیف و نرم هستند. نوعی ابریشم براق وجود دارد (معروف به چارموس) که مثل ساتن نرم و صاف است و معمولا در لباس عروس زیاد از آن استفاده می‌شود.

حریر ژرژت

ژرژت مثل حریر نازک است با این تفاوت که کمی زبر و خشک است. معمولا برای لایه‌ی رویی لباس عروس و دنباله لباس از آن استفاده می‌کنند.

تور

تور، تورکش و تور اکلیلی جزء جدا نشدنی لباس عروس هستند و جلوه فوق‌العاده‌ای به لباس می‌دهند. برای لایه رویی لباس و پرچین کردن دامن، به‌خصوص دامن‌های پرنسسی و پفی واقعا مناسب است. معمولا شیفون عروس را نیز از همین تورها درست می‌کنند.

گیپور

گیپورها از ابریشم بافته می‌شوند و بسیار ضخیم هستند.

گل‌های برجسته گیپور، شبیه موتیف‌هایی هستند که یا به‌شکل پیوسته به هم وصل شده‌اند یا اینکه با نخ‌های رشته‌ای ضخیم به هم متصل می‌شوند که به آن گیپور عنکبوتی هم می‌گویند. گیپورها معمولا حاشیه‌دار هستند و ممکن است کار شده یا ساده باشند.

دانتل

دانتل کاملا به گیپور شباهت دارد، با این تفاوت که گل‌ها و نقش‌های آن روی زمینه توری کار شده‌اند.

دانتل از گیپور معمولا گرانتر است. دانتل هم حاشیه دارد و ممکن است ساده یا کار شده باشد. معمولا روی دانتل از مروارید، منجوق، ملیله و پولک استفاده می‌شود. اندازه‌کردن گیپور و دانتل روی لباس به مهارت زیادی نیاز دارد و برای اینکه کاملا مناسب تن شود، شاید به دو یا سه بار پرو هم نیاز باشد.

لمه

در تاروپود این پارچه از نخ‌های براق و متالیک استفاده می‌شود. لمه مثل پارچه پولک‌دار برق می‌زند و حالت اکلیلی دارد. این پارچه نازک و سبک است، اما به‌خاطر بافت فشرده‌ای که دارد می‌توان بدون آستری هم از آن استفاده کرد.

مخمل

استفاده از مخمل برای لباس عروس متداول نیست؛ اما اگر کسی لباس عروس خاص و منحصربه‌فردی بخواهد، مخمل سفید بهترین گزینه است. سطح مخمل نرم و لطیف است و با سایه‌روشن‌های زیبایی که ایجاد می‌کند جلوه خاصی به لباس می‌بخشد. ازآنجایی‌که پارچه‌ای ضخیم است، برای عروسی‌های زمستانی مناسب‌تر است.

پارچه خال‌دار سوئیسی

این پارچه نوعی موسلین است که خال‌ خال دارد و پارچه ظریف و جذابی است.

لباس عروس

لوازم تزیینی لباس عروس

معمولا کمتر لباس عروسی پیدا می‌شود که صاف و ساده و بدون هیچ تزیینی دوخته شده باشد. لوازم تزیینی روی لباس عروس به‌شدت متنوع هستند. برای تزیین لباس یا از هنرهای دستی استفاده می‌کنند و یا از وسایل تزیینی آماده که در خرازی‌ها و پارچه‌فروشی‌ها پیدا می‌شود. تزیین لباس عروس معمولا مرحله نهایی کار است.

گل

گل یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین تزیینات روی لباس عروس است. کسی که روی از این قبیل البسه کار می‌کند، ممکن است با تور، پارچه یا حریر گل درست کند یا از گل‌های آماده استفاده کند. گل‌های آماده در شکل و اندازه‌های مختلف وجود دارند. بعضی از آنها از پارچه‌های لطیف و بعضی دیگر از پارچه‌های خشک با آهار زیاد درست می‌شوند. معمولا کنار گل‌ها از رشته‌های مروارید، شکوفه، یا روبان استفاده می‌شود.

سنگ‌دوزی

برای سنگ‌دوزی، اول باید طرح را روی لباس عروس پیاده کنند. بعد روی این طرح را ملیله، ملیله شکسته، پولک و منجوق، مروارید، سِرمه و وسایل تزیینی دیگر می‌دوزند. سنگ‌های تزیینی و نگین‌هایی که روی لباس عروس به‌کار می‌روند، دو نوع هستند. نوع سوراخ‌دار که دوختنی است و نوع چسب‌دار که با اطو یا چسب حرارتی باید روی لباس چسبانده شود. بسته به نوع طرح می‌توان از نگین‌های رشته‌ای هم استفاده کرد.

گیپور یا دانتل

استفاده از گیپور یا دانتل یکی از محبوب‌ترین و شیک‌ترین روش‌های تزیین این پوشش زیباست.

گیپور و دانتل را هم در پارچه‌فروشی‌ها می‌فروشند و هم در خرازی‌ها. بیشتر پارچه‌فروشی‌ها گیپور یا دانتل‌هایی را که انتهای توپ‌شان است، به صورت نوارهای متری جدا می‌کنند و می‌فروشند. این کار برای طرح‌هایی خوب است که قرار است در آن از گل‌های دانتل به‌صورت تکه‌تکه استفاده شود. این نوارها را خرازی‌ها هم دارند.

پنل آماده

پنل‌های آماده گاهی یک طرح کامل یک تکه هستند و گاهی از دو یا چند تکه تشکیل شده‌اند.

اما در هر صورت کل پنل با هم فروخته می‌شود. این پنل‌ها دو نوع هستند:

۱٫پنل هایی که باید به روی پارچه دیگری کار شود.

۲٫پنل هایی که به خودی خود کار میشوند.

گیپور لباس عروساستفاده از پارچه، تور یا حریر

در بعضی لباس عروس‌ها از خود پارچه برای تزیینش استفاده می‌شود.

به‌عنوان مثال جمع‌کردن، پلیسه‌کردن یا گل درست کردن از لایه رویی لباس یا دامن که بسته به نوع طرح از حریر، تور یا پارچه استفاده می‌شود.

طراحان مطرح بین‌المللی لباس عروس

مجله‌ها و شبکه‌های مد و فشن هر ساله فهرستی از بهترین طراحان این پوشش در دنیا را معرفی می‌کنند.

اما اسم بعضی از این طراحان تقریبا همیشه در همه فهرست‌ها می‌آید که در این‌جا معروف‌ترین هارو معرفی می‌کنیم:

سارا برتون

مدیر شرکت الکساندر مک کویین و طراح لباس زیبای کیت میدلتون (عروس خاندان سلطنتی انگلستان).

شهرت لباس‌های برتون به‌دلیل استفاده از پارچه‌های ساده و درعوض به‌کاربردنِ تزیینات خیره‌کننده و لاکچری است.

طرح‌های برتون بسیار خلاقانه، پیچیده و شیک هستند.

ورا ونگ

این خانم آمریکایی یکی از معروف‌ترین طراحان این رخت به یاد ماندنی در دنیاست.

سلبریتی‌های مشهور عاشق لباس‌های ورا ونگ هستند چرا که طراحی های خاص او خیره کننده است.

مشخصه‌ی طرح‌های خانم ونگ استفاده از روبان، تور و پاپیون است.

آلیس تمپرلی

طراح مشهور بریتانیایی که لباس عروس‌های بسیار متفاوت و زیبایی طراحی می‌کند و تزیینات آن عمدتا گل و پارچه است.

در طرح‌های خانم تمپرلی سبک ژاپنی و یونانی کاملا مشهود است.

کارولینا هررا، اینس دی سانتو، آلبرتو فرِتی و آنجل سانچز از دیگر طراحان معروف لباس عروسی در دنیا هستند.

 

منابع:

0

بالا

X