پارچه کرپ
دیدگاه‌ها برای پارچه کرپ بسته هستند
پارچه کرپ رنگی

پارچه کرپ طرحدار

مقدمه

پارچه همواره یکی از ارکان اصلی در طراحی لباس بوده است. در گذشته فقط کارخانجات بزرگ می‌توانستند در متراژهای زیاد طرح‌های جدید پارچه‌ای را تولید کنند، اما اکنون تکنولوژی به کمک صنعت نساجی آمده است تا بتوان هر طرح در هر ابعادی را تولید کرد. در سالهای اخیر یکی از انواع پارچه‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است و با اقبال فراوانی برای استفاده از این نوع پارچه در انواع پوشاک نظیر مانتو، لباس و حتی خرج کار، کوسن و… روبرو شده است. در این مبحث درباره پارچه کرپ صحبت خواهیم کرد و بعد از معرفی کامل این پارچه به کاربرد و انواع پارچه کرپ پرداخته و در آخر نحوه خرید این پارچه را توضیح خواهیم داد.همچنین شما میتوانید پارچه کرپ را در فروشگاه نازخاتون با بالترین کیفیت و رنگبندی کامل تهیه کنید.

معرفی پارچه کرپ

کرپ به گروهی از پارچه‌ها اطلاق می‌شود که از ابریشم، ریون، استات، پنبه، پشم، الیاف مصنوعی و یا مخلوطی از الیاف با خصوصیات چین جزئی و یا دانه دانه شدن در سطح پارچه تولید شده باشند. این بافت پارچه‌ای نرم و کمی براق است. افت خوبی دارد و کاملاً بر روی اندام می‌نشیند. به همین دلیل از این جنس برای دوخت مانتو و لباس‌های مجلسی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود.

این نوع مانتویی از نخ پرتاب تهیه می‌شوند و در گذشته به صورت تار و پودی بوده است، اما امروزه تریکوها نیز به صورت کرپ تولید می‌شوند. ضخامت کرپ متغیر است و البته جنس آن نیز می‌تواند نرم یا زبر باشد.

کاربردهای آن بسیار متنوع هستند و از این نوع پارجه علاوه بر دوخت پوشاک برای دوخت منسوجات دیگر مانند پارچه رو مبلی، رومیزی، کوسن و… نیز استفاده می‌شود.

دو نوع متمایز از بافت‌ پارچه‌های کرپ وجود دارند که نوع اول به کرپ نرم یا کرپ مشرقی و نوع دوم به کرپ سخت یا پیچ خورده معروف هستند.. کرپ ابریشمی که معروف‌ترین نوع آن می‌باشد، از نخ ابریشمی حاوی چسب و مواد طبیعی اولیه خود تهیه می‌شود. از ایام قدیم تا کنون، این انتخاب مشهور و مورد علاقه زنان برای مانتو بوده است.

انواع پارچه‌های کرپ

کرپ از انواع و اقسام مختلف و طرح‌های متنوعی تولید می‌شود که عبارتند از:

پارچه کرپ شیفون: این پارچه نرم و ظریف با بافت تافته از نخ‌های ابریشمی نمره ۱٫۷ تکس و تراکم تار و پودی ۴۰ است. به پارچه شیفون، پارچه شبه ابریشمی نیز می‌گویند.

پارچه کرپ ژرژت: این پارچه مقاوم‌ترین پارچه در بین پارچه‌ها است و مشکل اتو زدن و نخ کش شدن پارچه‌ها را برطرف کرده است. از این پارچه بیشتر در دوخت چادر مشکی استفاده می‌شود.

پارچه کرپ موهر: این پارچه دارای خاصیت رنگ پذیری خوبی است و رنگ‌ها را با درخشندگی و شفافیت زیادی نشان می‌دهد. این نوع پارچه گران است و دارای خاصیت کشسانی فوق العاده‌ای نیز می‌باشد.

پارچه کرپ لئونارد: این پارچه نیز مانند بسیاری دیگر از کرپ‌ها از نام کارخانه سازنده آن برگرفته شده است که بیشتر از این پارچه برای دوخت البسه زنانه استفاده می‌شود. بافت این پارچه اغلب تافته و ندرتاً کرپ بوده ولی نخ‌های پود آن کرپ هستند.

پارچه کرپ پوپلین: پارچه‌ای با بافت ریپس تاری و تارهای ظریف و پودهای ضخیم که ابتدا از ابریشم تهیه می‌شده است اما امروزه از پشم و پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می‌شود.

پارچه کرپ خاویاری: این واژه بین پارچه فروشان متداول است و به پارچه‌هایی اطلاق می‌شود که سطح آنها دارای گل‌های نسبتاً درشت به اندازه یک دانه خاویار (شبیه دانه ماش) برجسته بوده و بیشتر برای دوخت چادر و مقنعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارچه کرپ سیلک: این نوع پارچه مناسب مانتو، کت، دامن، شومیز، سارافون و خرج کار می‌باشد و دارای خاصیت ضد چروک و ثابت ماندن رنگ است.

پارچه کرپ گاباردین: این پارچه بیشتر به رنگ مشکی در بازار وجود دارد و دارای بافت درشت و نوعی حالت برجسته است و با توجه به ضخامتی که دارد مناسب دوخت انواع کت مجلسی می‌باشد. ایراد بزرگ این پارچه، قیمت بالا و نخ کش شدن سریع آن است.

پارچه کرپ باربی

کرپ کنزو:این مدل از انواع کرپ بسیار عمومی و همه پسند میباشد.تقریبا هر مدل مانتو و کت و دامن از این گونه کرپ ها قابل اجراست.این پارچه با نام اصلی کنزو رویال ارزندگی بیش از حدی را داراست.

کرپ باربی:این جنس دارای ویژگی ایستایی مناسبی است. از این پارچه اغلب در دوخت مانتو و شلوار استفاده می‌کنند.

پارچه کرپ حریر کرباسی: این نوع پارچه ظریف و با دوام است و برای دوخت لباس‌های مجلسی بسیار است اما در حالت کلی برای دوخت لباس‌های مردانه، زنانه و بچه‌گانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارچه کرپ چادری: این پارچه اغلب چادری ژاپنی بوده و دارای بافت نرم و لطیف است و رنگ آن مشکی می‌باشد. یکی از معروف‌ترین انواع این جنس ها، کرپ کن کن است.

پارچه کرپ دوشین: این پارچه ابریشمی، ظریف، سبک، دارای بافت تافته شده از تار ابریشم و پود ابریشم پرتاب کرپ است که با نخ ابریشم پرتاب در دو جهت تار و پودی بافته می‌شود. تعداد تارها در این نوع پارچه بیشتر از پودها است. از کرپ دوشین برای دوخت بلوز، پیراهن و پوشاک معمولی استفاده می‌کنند.

پارچه کرپ موس: این پارچه به صورت زمینه خزه مانند (اکثراً با پلی استر) تولید می‌شود. یک نوع از این پارچه دارای تاروپودی از نخ چند لا است که شامل یک لا استات و یک لا نخ کرپ ویسکوز ریون است که با هم پیچ و تاب داده می‌شوند. این نوع جنس دارای رنگ‌های ساده و طرح‌های چاپ شده است و مناسب دوخت بلوز و پیراهن می‌باشد.

پارچه کرپ گلدار ترک

پارچه کرپ گلدار ترک: استفاده از این نوع پارچه دارای محدودیتی خاصی نیست و از آن می‌توان برای دوخت کت، مانتو، دامن، سارافون، بلوز، شومیز، پیراهن، لباس، شال و… استفاده نمود.

پارچه کرپ اسکاچی: این پارچه دارای کمی حالت کشسانی است که باعث ایستایی خوب آن بر روی بدن می‌شود. این پارچه مناسب دوخت مانتو و سارافون است و با استفاده از آن دیگر به آستر نیازی نخواهید داشت؛ چرا که این پارچه از ضخامت کافی برای پوشش لازم برخوردار است.

پارچه کرپ فلورانس: این پارچه جنسی نرم دارد و دارای بافت محکمی است. الیاف تشکیل دهنده آن در جهت تار، پود یا هر دو، به دور خود پیچیده شده‌اند. همچنین این پارچه دارای بافت پلی استر است و به همین دلیل ضد چروک نیز می‌باشد. از این پارچه در دوخت کت و دامن، پیراهن و مانتو استفاده می‌شود.

پارچه کرپ دیور: الیاف مورد استفاده در این نوع پارچه از جنس نخ پنبه‌ای و درصد بیشتری پلی استر می‌باشد که باعث ضد چروک شدن پارچه می‌شود. این پارچه بسیار سبک است و به همین دلیل مناسب دوخت بلوز، مانتو، لباس شب و پیراهن کوتاه است.

پارچه کرپ غواصی: این پارچه یکی از بهترین نوع پارچه برای مصارفی مانند دوخت خرج کار، کوسن، رمیزی، لباس و مانتو می‌باشد. این پارچه دارای خاصیت کشسانی فوق العاده ای است.

پارچه کرپ مرویجت

کرپ مرویجت: این پارچه محبوبیت خاصی نزد طراحان و دوزندگان لباس دارد و یکی از برترین انواع این جنس به شمار می‌آید. این نوع پارچه مود توجه ویژه طراحان مد و لباس قرار گرفته است و خیاطان بسیاری از آن استقبال می‌کنند.

پارچه کرپون: این پارچه یک پارچه پیراهنی شبیه کرپ اما ضخیم‌تر، محکم‌تر، زمخت‌تر و خشن‌تر از کرپ متوسط و معمولی است. از ابریشم یا ویسکوز ریون و گاهی از پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تولید می‌شود. از این پارچه بیشتر برای لباس کودکان و نوزادان استفاده می‌کنند.

از دیگر انواع این پارچه می‌توان به پارچه‌های کرپ سینا، میثم، سوزان، حریر، ژاپن، ۹۰۰۰، باربی، مازراتی، ساتن و غیره اشاره کرد که در بین بنکداران و پارچه فروشان از تنوع بسیاری برخوردار هستند.

ویژگی‌های پارچه کرپ خوب

به یاد داشته باشید، اینکه یک کرپ را خوب بدانیم، مرهون داشتن ویژگی‌هایی است که در امر خرید و فروش و تشخیص بهترین جنس لازم است تا بدان توجه شود، که برخی از این ویژگی‌های عبارتند از:

  • کش آمدن پاچه
  • بافت سوزنی شکل
  • ضخامت مناسب
  • سبکی پارچه
  • رنگ بندی محدود پارچه
  • مقاومت در برابر چروک شدن
  • شستشوی راحت

نحوه خرید پارچه کرپ

نحوه خرید کرپ به موارد متعددی بستگی دارد، برای مثال از کدام یک از انواع این پارچه می‌خواهید استفاده کنید؟ در چه سایزی و به چه تعداد؟ آیا این بافت را با ترکیب یک پارچه دیگر استفاده خواهید کرد؟ تمام این سوالات برای خرید یک جنس خوب، لازم است و خرید بهترین انتخاب نیاز به بررسی قبل از خرید دارد.

پارچه‌های کرپ عمدتاً تولید داخل هستند و تعدادی از پارچه‌ها نیز منحصراً توسط چین، ترک و اندونزی تولید و عرضه می‌شوند و در این بین پارچه‌های ترک و اندونزی از کیفیت بهتری برخوردار هستند و قیمت آنها نیز بالاتر است.

اگر قصد خرید عمده دارید، بهترین مکان انتهای بازار تهران و سرای امیر کبیر است اما اگر قصد خرید برای دوخت لباس مورد نظرتان را به مقدار کم دارید، برای خرید جنس مناسب لباس و مانتو مجلسی و پارچه‌های کت و دامنی نفیس، راهی خیابان زرتشت شوید. برای خرید پارچه‌ی لباس مجلسی و چادری می‌توانید به کوچه برلن نیز سری بزنید.

نحوه خرید پارچه مورد نظرتان نیز کاملاً بستگی به نوع درخواست شما دارد و با کمی بررسی می‌توانید بهترین محل خرید و اندازه پارچه موردنظرتان را تهیه فرمایید. در هنگام خرید پارچه به قیمت قواره‌ای و متری توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ برخی فروشندگان پارچه را به صورت قواره‌ای می‌فروشند اما به صورت متری قیمت می‌دهند؛ پس به این نکته و ترفند آگاه باشید!

ترفندهای خرید پارچه مناسب

ترفند های تهیه پارچه مناسب

۱- ابتدا تکه‌ای از پارچه را در دستانتان مشت کنید تا مطمئن شوید پارچه خیلی زود چروک نمی‌شود و اگر خیلی زود چروک شد از خرید آن منصرف شوید، چرا که این پارچه از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

۲- اگر پارچه سفید و مرطوبی را روی پارچه تیره کشیدید و پارچه سفید، خیلی زود رنگ گرفت این پارچه بعد از شست و شو رنگ زیادی را از دست خواهد داد.

۳- پارچه را از دو جهت تار و پود، با دست بکشید تا از استحکام پارچه اطمینان حاصل نمایید.

سخن آخر:

این پارچه یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس‌های زنانه اعم از کت و دامن، مانتوهای رسمی و اداری و… است. این پارچه با تنوع رنگی بالا تولید می‌شود و در این مقاله درباره کاربرد و نحوه خرید آن صحبت کردیم. رنگ یشمی پاین پارچه به دلیل خاص و مشتری پسند بودن، بیشترین تقاضا و تولید را در تولیدی‌ها دارد.

 

منبع : rochi.ir

0

بالا

X